ارتودنسی

ارتودنسی:

بخش ارتودنسی مطب با هدف درمان بی نظمی های دندان در کودکان و بزرگسالان با به روز رسانی مطالب علمی و بکار گیری از یافته های جدید در کوتاه تر کردن و غیر تهاجمی کردن درمان و استفاده از ادوات و ابزار و دستگاه های جدید شامل سیستم نامرئی و سرامیکی، موجبات ماندگاری و ثبات درمان را فراهم کرد البته قابل ذکر است که ارتودنسی تنها جنبه زیبائی ندارد بلکه با ردیف کردن دندان ها و ایجاد یک تناسب ایده آل دندان درون فکی و بیش فکی سلامت دندان ها ، لثه ها و بافت های استخوانی ایجاد شود البته اگر هدف های ذکر شده در درمان ایجاد شود، لزوما زیبایی دندانها نیز تأمین می شود. شکی نیست دندانهایی که سلامت و زیبایی ایده آل دارند اعتماد به نفس شخص را بالا می برند.

تحقیقات نشان داده که زیبایی دهان و دندان ها از اولین خصوصیات ظاهری هر شخص هستند که در نظر بیننده نقش می بندند، پس دندان ها به نحوی می توانند گویای شخصیت افراد باشند.

درمان های ارتودنسی به چند صورت است؟

به دو صورت متحرک و ثابت

ارتودنسی متحرک چیست؟

از فک بالا و پایین بیمار قالب گرفته شده و پلاک بالا و پایین ساخته می شود. این روش مزیتهای خاص خود را دارد که جمله بیمار می تواند هنگام غذا خوردن آن را از دهانش بیرون آورد و بعد از استفاده از مسواک و نخ دندان دوباره در دهانش بگذارد. این روش برای افرادی که سن کمتری دارند بهتر است، زیرا علاوه بر مشکلات دندانی، می تواند ناهنجاری های استخوانی فک ها را نیز رفع کند ولی در انجام حرکات دندنی محدودیت دارد.

ارتودنسی ثابت چیست؟

در این نوع ارتودنسی اجزای کوچکی به نام “براکت” توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شود و بدون اینکه به دندان آسیبی برساند توسط سیم ها و کش های مخصوص دندان ها به سمت مورد نظر سوق داده می شود. در این روش همه این اجزاء ثابت بوده و بیمار نمی تواند به صورت دلخواه آنها را از دهان خود خارج کند. این روش معمولا برای درمان های دندانی قابل اجراء هست، زیرا علاوه بر حرکت دادن دندان ها، ریشه های آنها هم حرکت می دهند بنابراین ارتودنتیست کنترل بیشتری روی دندان ها دارد

عوارض ارتودنسی چیست؟

بیمارانی که متقاضی درمان ارتودنسی هستند باید بهداشت بسیار خوبی داشته باشند، چون شرایط قرارگیری پلاک متحرک و بخ خصوص براکت و سیم های ثابت رعایت بهداشت دهان مشکل تر می شود و اگر بیمار دقت و تمرکز کافی در رعایت بهداشت خود نداشته باشد، دندان های زیر براکت و زیر ارتودنسی به سرعت دچار پوسیدگی می شوند.

مشکل بعدی احتمال برگشت درمان است و به اصطلاح «برگشت» بخش جدایی ناپذیر از درمان ارتودنسی است. این وضعیت در صورتی که بیمار دستور متخصص را برای استفاده منظم از پلاک های نگهدارنده بعد از درمان ثابت نادیده بگیرد یا در بیمارانی که توسط دندانپزشک غیر متخصص ارتودنسی درمان شده اند، مشاهده می شود.

ارتودنسی مدرن چیست؟

یکی از روش های جدید که در جهان و به ویژه در اروپا برای بیماریهای بزرگسالان اخیرا بسیار گسترش یافته است، استفاده از پلاک های متحرک و کاملا شفاف و نامرئی است که با تکنولوژی بسیار پیچیده تولید می شود، البته براکتهایی همرنگ دندان از روش های دیگری است که در میان اشخاصی که به ظاهر خود حساس هستند رواج دارد، تمام این روش ها در مطب ارائه می گردد و بیماران می توانند با در نظر گرفتن بودجه درمانی خود یکی از آنها را انتخاب نمایند.